Minsk City Karate League season 2013-2014

Minsk City League

Dear colleagues!

On behalf of the Association Minsk Karate Federation, I have the honor to invite you and your team to compete in the Minsk City Karate League season 2013-2014 . The first stage of the League - Open Championship of the Frunze district of karate to children, cadets and juniors held on September 22, 2013 in "Spartacus" sportkomplex (street Bierut 11). On the eve of the competition Association MKF will held judge's training and certification seminar. The provisions of the activities is shown below.

Minsk City Karate League 2013-2014 - is:

· 5 tournaments throughout the season, linked by a single regulation and rating!

· A full-length three-hour workshop with a judicial test of theoretical training of judges before each tournament, the results of which formed the judiciary competition , which increases the level of refereeing!

· Awarding the first issues the final rankings trip to an international tournament "BUDO CUP 201" in Tallinn, Estonia!

· Cash prize for the best coach of the League for the results of the final rating!

· Decent remuneration of judges , prescribed in the Regulations and their respective responsibility for their work!

Please note : In order to join the league does not necessarily engage in Minsk Karate Federation. More details in provisions below.

The Sports Committee of the Association Minsk Karate Federation
For information call +375295044087
Rak Vitali
Head of the Committee

Minsk City League 2013-2014 provision:

First stage of League provision:

4 stage of Minsk City Karate League season 2015-2014

Третий этап ЛигиApril 5-6, 2014 in Minsk will held 4 stage of the Minsk City Karate League season 2013-2014. "Open Karate Championship of Partyzanski district of Minsk karate among children, cadets, juniors and students."

Goals

Promotion of healthy lifestyles among young people.
Mastering sporting athletes, coaches, judges Minsk.
Popularization of karate in Minsk.
Strengthening of friendly relations between organizations cultivate karate.
Prevention of Juvenile Delinquency.
Analysis of the effectiveness of the training of judges, coaches and athletes of MKF on the basis of competitions results.

Host

The tournament is organized by the Association "Minsk Karate Federation." Direct carrying competition rests on the referee panel of the competition:
  Head Referee – Vitaly Rak,
  Head Secretary – Elena Senko.

Program of competitions

Individual kumite:

Age Male
Weight
Female
Weight
7 ABS ABS
8 ABS
9 ABS
10-11 -35 kg; +35 kg. ABS
12-13 -45kg;+45 kg. ABS
14-15 -52kg; -57 kg;-63kg; -70kg; +70 kg -47 kg; -54 kg;+54kg
16-17 -55kg; -61kg;-68kg; -76kg; +76 kg -48kg; -53kg; -59kg; +59 kg
18-20 -68; -78;+78 -53;-60;+60

Kata:
Male individual: 7, 8, 9, 10-11, 12-13, 14-15, 16-20
Female individual: 7-9, 10-11, 12-13, 14-15, 16-20

Referees

Competitions will be served by referees of Association "MKF", as well as guest judge. 18.01.2014 Referee Commission of MKF will held teaching and methodical referee seminar on the rules WKF (8.0), based on the results of which will be formed the referee pool to serve the tournament. Referee who have not passed a seminar will be no allowed to work at the tournament. All referees and judges working at the tournament, will be provided with food.

Schedule

April 5 2014: 7 Niekrasava str, Minsk, Sanker club.
17.00-20.00 – Judges seminar chaired by the President of the Association "IFC", Pavel Piatiko, WKF rules for version 8.0.
April 6 2014: 11 Bieruta str, Minsk, "Spartak" sportcomplex (map).
8.00-8.45 – credentials committee
8.45-9.00 – briefing for referees and judges;
9.00-10.15 – competitions in categories for Students;
10.15-13.45 – competitions in categories: age 7,8,9 and 10-11 ;
13.45-14.00 – Official opening of tournament and awarding;
14.00-14.30 – break;
14.30-18.00 – competitions in categories: age 12-13, 14-15, 16-17;
18.00-18.45 – Final bougts in categories: age 12-13, 14-15, 16-17;
18.45-19.00 – Awarding and closing of tournament;
19.00-19.30 – meeting for referees, judges and teams representatives.

Awarding

Championship winners and runners are awarded medals and diplomas. Participants of the tournament, taking place from first to fourth, earn points in the rating of League. First place - 10 points, second place - 6 points, third place - 4 points, fourth place - 2 points.

Admission terms

Entry donation to the League is the equivalent of 20 euros (paid when joining the League in Belarusian rubles at the exchange rate of the National Bank on the date of payment to the account of the Association "MKF") . Athletes of invited organizations can not pay their entry donation to the League and take part in competitions League, paying only a donation for the organization phase, they took a part in. Charitable contribution to the organization of the Championship: for athletes of participating organizations of the Association "MKF" is the equivalent of 10 euros per participant for the performance in two categories (kata and kumite their age group). For athletes of invited organizations is 10 euros per participant for the performance in each section (paid in Belarusian rubles at the exchange rate of the National Bank) . All athletes of Association "MKF" up to Cadet age group (14-15 years), inclusive, and certainly act in kata and kumite .

All expenses for the secondment shall be covered by the sending organizations .

Application form

In the credentials committee served nominal application standard pattern stamped by the sending organization, stamped and signed by a physician on the admission of athletes to compete or health insurance. All responsibility for the health of athletes and their claimed medical admission to the competition falls on the head of the organization, the coach and the team representative. Application is valid only if the identity documents of athletes will be provided. Preliminary applications should be sent no later than 04.04.2014, at the e-mail address ra_ra@gmail.com and a copy to sportcommfk@tut.by.

The following provisions (in russian) is an official invitation to participate in the Championship .

Contacts

+375 29 504 40 87 Vitaly Rak, Head of the Sports Committee of the Association "Minsk Karate Federation"

Tournamen provisions (in russian):

4-й этап Минской Городской Лиги Каратэ сезона 2013-2014 from Клуб "Сэнкё"

Rating of the athletes of Minsk City Karate League 2013-2014 (in russian)

6 мая 2014г.
после 5-го этапа

1-е место – 10 баллов
2-е место – 6 баллов
3-е место – 4 балла
4-е место – 2 балла

Возрастная категория 6-7 лет

Ката Д Кумитэ Д Абс
  Малахова Мария «Юниор»     28     Малахова Мария «Юниор»     32  
  Жук Вероника «Фудосин»     14     Жук Вероника «Фудосин»     26  
  Шементова Екатерина «Фудосин»     6  


Возрастная категория 7 лет

Возрастная категория 8 лет

Возрастная категория 9 лет

Ката М Кумитэ М Абс Ката М Кумитэ М Абс Ката М Кумитэ М Абс
  Пятько Валерий «Сэнкё»     50     Целуйко Александр «Юниор»     30     Малиновский Станислав «Юниор»     42     Цедрик Александр «Юниор»     40     Зенькович Игорь «Юниор»     26     Зенькович Игорь «Юниор»     36  
  Рябков Артем «Сэнкё»     18     Пятько Валерий «Сэнкё»     24     Цедрик Александр «Юниор»     36     Малиновский Станислав «Юниор»     32     Козловский Павел «Сэнкё»     20     Сахечидзе Ярослав «Юниор»     20  
  Буель Владислав «Сэнкё»     16     Драцкий Алексей «Юниор»     16     Буляков Рамин «Сэнкё»     16     Елиневский Егор «Юниор»     10     Антонович Платон «Сэнкё»     16     Финогенов Роман «Юниор»     16  
  Целуйко Александр «Юниор»     12     Рябков Артем «Сэнкё»     10     Мнекин Илларион «Фудосин»     6     Борисенко Илья «Юниор»     6     Снитко Станислав «Фудосин»     16     Козловский Павел «Сэнкё»     10  
  Драцкий Алексей «Юниор»     6     Буель Владислав «Сэнкё»     8     Свинтилов Андрей «Юниор»     6     Станишевский Александр «Фудосин»     2     Морозовский Дмитрий «Юниор»     10     Капура Иван «Юниор»     10  
  Свинтилов Андрей «Юниор»     4     Свинтилов Андрей «Юниор»     6     Чебоганов Илларион «Фудосин»     4     Чекан Павел «Фудосин»     2     Сахечидзе Ярослав «Юниор»     8     Снитко Стас «Фудосин»     10  
  Лузан Иван «Фудосин»     2     Борисенко Илья «Юниор»     4     Рябков Артем «Сэнкё»     4     Финогенов Роман «Юниор»     2     Богдан Максим «Фудосин»     6     Нарута Никита «Юниор»     6  
  Нигруца Ян «Санга»     4     Смалько Артем «Сэнкё»     2     Марчук Роман «Фудосин»     2     Чекан Павел «Фудосин»     4     Егоров Влад «Сэнкё»     2  
  Трощенков Роман «Юниор»     2     Трощенков Роман «Юниор»     2     Буляков Рамин «Сэнкё»     2  
  Марчук Роман «Фудосин»     2     Егоров Влад «Сэнкё»     2  


Возрастная категория 8-9 лет

Ката Д Кумитэ Д Абс
  Неделькина Инна «Сэнкё»     36     Горбачевская Алина «Юниор»     24  
  Гацуля Дарья «Сэнкё»     22     Неделькина Инна «Сенкё»     24  
  Жук Вероника «Фудосин»     10     Бондарь Екатерина «Юниор»     14  
  Назарова Александра «Фудосин»     8     Воронович Анна «Юниор»     10  
  Воронович Анна «Юниор»     6     Солодухо Мария «Юниор»     10  
  Бондарь Екатерина «Юниор»     6     Гацуля Дарья «Сэнкё»     8  
  Сланская Екатерина «Фудосин»     4     Жук Вероника «Фудосин»     6  
  Горбачевская Алина «Юниор»     4     Сланская Екатерина «Фудосин»     2  
  Мухаева Екатерина «Фудосин»     4  
  Солодухо Мария «Юниор»     4  


Возрастная категория 10-11 лет

Ката М Кумитэ М -35кг Кумитэ М +35кг Ката Д Кумитэ Д Абс
  Тэн Эдуард «Сэнкё»     30     Тэн Эдуард «Сэнкё»     30     Сейсебеков Алексей «Волат»     34     Кукина Татьяна «Сэнкё»     50     Требка Дарья «Юниор»     46  
  Сурунтович Алексей «Юниор»     24     Козловский Илья «Юниор»     24     Коршук Алексей «Хакагурэ»     18     Требка Дарья «Юниор»     24     Зенькович Анастасия «Юниор»     30  
  Коршук Алексей «Хакагурэ»     18     Сурунтович Алексей «Юниор»     16     Борисенко Евгений «Юниор»     12     Воронович Анна «Юниор»     12     Кукина Татьяна «Сэнкё»     20  
  Макейчик Кирилл «Фудосин»     10     Кирбуть Владислав «Юниор»     14     Данилов Антон «Юниор»     10     Зенькович Анастасия «Юниор»     10     Мурашко Виктория «Волат»     12  
  Нарута Никита «Юниор»     6     Федоренко Андрей «Юниор»     10     Цыганок Роман «Юниор»     6     Кисель Анастасия «Санга»     6     Бондарь Екатерина «Юниор»     2  
  Соловков Егор «Сэнкё»     6     Гусэйнов Салман «Волат»     6     Капура Иван «Юниор»     4     Горбачевская Алина «Юниор»     4  
  Богдан Максим «Фудосин»     4     Нарута Никита «Юниор»     4     Рогожников Данила «Фудосин»     4     Мурашко Виктория «Волат»     4  
  Степанченко Тарас «Фудосин»     4     Таберко Андрей «Волат»     2     Толпеко Александр «Юниор»     2     Бондарь Екатерина «Юниор»     2  
  Гайнутдинов Артем «Юниор»     2     Макейчик Кирилл «Фудосин»     2  
  Кирбуть Владислав «Юниор»     2  
  Рогожников Данила «Фудосин»     2  
  Борисенко Евгений «Юниор»     2  


Возрастная категория 12-13 лет

Ката М Кумитэ М -45кг Кумитэ М +45кг Ката Д Кумитэ Д Абс
  Ридецкий Никита «Сэнкё»     30     Пенкрат Даниил «Юниор»     32     Таберко Егор «Волат»     34     Ефремова Мария «Сэнкё»     30     Стешик Алеся «Волат»     26  
  Пенкрат Ян «Юниор»     22     Пенкрат Ян «Юниор»     32     Соколов Павел «Сэнкё»     26     Стешик Алеся «Волат»     18     Ефремова Мария «Сэнкё»     20  
  Тен Эдуард «Сэнкё»     20     Молчанов Артем «Волат»     4     Щученко Болеслав «Волат»     10     Леоненко Татьяна «Фудосин»     6  
  Пенкрат Даниил «Юниор»     10     Булатов Илья «Волат»     4     Сурунтович Максим «Юниор»     10  
  Артюхов Владислав «Сэнкё»     8     Антипенко Владимир «Волат»     2     Смоляк Виталий «Волат»     4  
  Соколов Павел «Сэнкё»     4     Гегеня Никита «Волат»     2     Пожиток Егор «Фудосин»     4  
  Гегеня Никита «Волат»     2     Чешко Максим «Волат»     2     Молчанов Артем «Волат»     4  
  Булатов Илья «Волат»     2     Курдюк Максим «Волат»     2  
  Ридецкий Никита «Сэнкё»     2  


Возрастная категория 14-15 лет

Ката М Кумитэ М -57кг Кумитэ М +57кг Ката Д Кумитэ Д Абс
  Усацкий Иван «Юниор»     40     Столярчук Иван «Юниор»     34     Щученко Болеслав «Волат»     10  
  Столярчук Иван «Юниор»     32     Усацкий Иван «Юниор»     28     Строк Дмитрий «Волат»     6  
  Щученко Болеслав «Волат»     10     Щученко Болеслав «Волат»     14  
  Зубрицкий Артем «Сэнкё»     4     Солодуха Михаил «Юниор»     2  
  Солодуха Михаил «Юниор»     2     Зубрицкий Артем «Сэнкё»     2  


Возрастная категория 16-17 лет

Ката М Кумитэ М -68кг Кумитэ М +68кг Ката Д Кумитэ Д Абс
  Кийко Никита «Юниор»     10     Загреков Вадим «Волат»     50  
  Строк Дмитрий «Волат»     6     Строк Дмитрий «Волат»     12  
  Загреков Вадим «Волат»     4  


Рейтинг спортсменов Минской городской лиги каратэ сезона 2012-2013

Referee master-class on the WKF rules version (8.0), September 21 2013

Судейский семинар

Goals

1. Popularization of WKF karate among athletes, parents, and members of their families.
2. Preparing judges of Association MKF.
3. Promotion of healthy lifestyles.
4. Establishing friendly relations with organizations developing karate in Minsk.

Time and place

Seminar will be held September 21, 2013. From 17.00 to 20.00
Location: Antonovskaya str, 18, Minsk, gym SC Sanker. (map)

Organizational

Master-class will be jointly performed by Sanker club and MKF
Host is Pavel Piatiko.

Participants

For the workshop allowed members of the MKF and invited organizations.
Parental involvement - are welcome!
Preliminary applications to send e-mail: SENKO@BK.RU until September 19, 2013.

Conditions of participation.

Donation for the organization of the seminar:
Listener - 60,000 rubles.
Passing grades - 80,000 rubles

Participants should have a notebook and a pen

Provision: